Mane ypatingai traukia filmai, kuriose gamta atlieka svarbų vaidmenį ir taip yra turbūt dėl to, kad mane stipriai traukia ir pati gamta. Mielai žiūriu tokius filmus ir esu daug nuolaidesnis jiems, jeigu jie man parodo gražų saulėlydį prie jūros ar pilką ir ūkanotą gamtos rytą. Turbūt labiausiai žinomas toks gamtos filmas yra "Into the wild". Aš ilgą laiką nemėgau šio filmo, nes negalėjau pripažinti pagrindinio veikėjo noro atsiskirti nuo žmonių, tačiau kuo toliau, tuo labiau suprantu tokį norą ir man šis filmas pradeda patikti. Tačiau neriekia pamiršti, kad pagrindinis veikėjas filmo pabaigoje pats supranta, kad vis dėl to klydo. Kitas pavyzdys - filmas "Vienas prieš bangas ir vėją". Šis filmas yra mano praeitų metų "Kino pavasario" geriausias festivalio filmas. Turiu parašęs atskirą įrašą šiame bloge apie minėtą filmą, tačiau dabar perskaitęs įrašą nusivyliau šiek tiek, nes apie patį filmą radau tik kelis sakinius. Daugiausiai aš rašiau apie jūrą ir dabar suprantu, kad tas filmas iš tikrųjų nebuvo toks geras. Tiesiog aš bežiūrėdamas filmas pajutau didelį gamtos šaukimą ir tas man įsiminė. O tai be abejo yra taip pat gerai!
Atsimindamas praeitų metų gamtos šaukimą, šiais metais aš iškarto atsirinkau filmus, kuriuose gamta yra svarbus dėmuo. Įsidėmėjau tris filmus - "Laukinė", "Laukinis gyvenimas" ir "Šaukimas", tačiau dar galima pridėti ir "Jie pabėgo", kurio aš iš pradžių nepriskyriau prie gamtos filmų, bet po filmo peržiūros supratau, kad jis gali tikti tokiam apibūdinimui iš dalies. Šiame įraše trumpai aptarsiu visus 4 filmus.
"Laukinė" (iš programos "Meistrai"). Iš tų keturių filmų tai yra vienintelis filmas, kuriam aš tikrai turėjau didelių lūkesčių. Didžiausia to priežastis turbūt yra filmo režisierius Jean-Marc Vallée, kuris taip pat dar yra sukūręs "C.R.A.Z.Y.", "Cafe de flore" ir "Dallas buyers club". Vis dėl to šis filmas yra kitoks šio režisieriaus darbas ir net neverta tų filmų lyginti tarpusavyje.
Filmo scenarijus yra pastatytas pagal to paties pavadinimo knyga, kurioje pati autorė papasakoja kaip ji nuėjo kelis tūkstančius kilometrų ir turbūt svarbiausia, kodėl jinai ryžosi eiti. Lygiai į tokius pačius klausimus ir bando atsakyti filmas ir tai yra jo silpnoji pusė - filmas "Laukinė" yra didžiulis knygos šešėlis. Visas pasakojimas atsiskleidžia per nesveikai didžiulį kiekį flashbackų ir dar lyg to neužtektų filme daug kada galime girdėti pagrindinės veikėjos mintis, kitaip sakant, girdime knygos autore. Tokie dalykai sugadina viską. Tuo metu, kai tu žiūri filmą ir bandai įkristi į ekraną, užsimiršti, kad žiūri filmą ir tiesiog viską išgyventi, išgirsti pagrindinės veikėjos mintis arba staiga ėjimą nutraukia flashbackas ir tu pagalvoji "Ai, tiesa aš kino salėje, todėl viskas, ką matau, yra netikra". Tokia pasakojimo struktūra be abejo tiko knygai, tačiau kine tai neveikia, o tiksliau tai dekonstruoja kiną. Aišku, sunku kažką pakeisti, kai knygos idėja yra tokia aiški, tačiau tada galbūt verta klausti ar verta apskritai tai ekranizuoti? Finansiškai be abejo verta, bet atrodo apie kitą pusę buvo mažai galvota. Čia tik mano spėjimai, bet iš tiesų viskas atrodo taip ir man labai gaila, kad šitą filmą režisavo toks geras režisierius.
Vis dėlto, kad ir koks prastas filmas, gamtos šaukimas jame vis tiek jaučiamas ir dėl to karts nuo karto tikrai įmanoma labai gerai pasimėgauti šiuo filmu. Pagrindinė veikėja pasižymi tikrai didžiuliu ryžtu ir jos noras pasikeisti tikrai žavi. Filmas verčia tikėti "ėjimo terapija" ir žiūrint filmą smarkiai kyla noras susidėjus daiktus išeiti į gamtą, kurioje galime susitikti su savimi.
"Laukinis gyvenimas" (iš programos "Prancūziškos naujienos"). Tai labai skaudus pasakojimas apie tėvų ginčus dėl vaikų ir jų drastiškus veiksmus. Pasibaigus filmo prologui tėvas pasiima du jauniausius savo sūnus (vyriausias lieka su motina) ir kartu su jais pabėga nuo miesto, įstatymų ir visuomenės. Tai nėra jų pasirinkimas, nes jie priversti taip elgtis, jei nori toliau kartu gyventi. Vėliau šita šeima tampa komunos dalimi ir tai tampa jų gyvenimu jau ilgam. Suaugę sūnus pradeda maištauti prieš tėvą ir jo polinkį prie gamtos. Jiems, užaugusiems ir subrendusiems gamtoje, būtina pamatyti miestą, pažinti kitą gyvenimą ir taip toliau tobulėti.
"Laukinis gyvenimas" verčia susimąstyti apie gamtos ir miesto, prigimties ir kultūros santykius. Ar vienas įmanomas be kito? Koks aš būčiau, jei užaugčiau gamtoje, atsisakęs miesto? Ar mes nedarome klaidos tiek daug laiko skirdami miestui?
Tai yra filmas, kurį aš tikrai mielai pažiūrėčiau dar kartą. Ne dėl antros peržiūros malonumo, o labai dėl praktiškos priežasties - šį filmą aš žiūrėjau be subtitrų, prancūzų kalba, tad dialogų nesupratau, bet galvoju, kad siužetą supratau puikiai, tad tiesiog norėčiau pasitikrinti. Ir vis dėlto pasikartosiu, kad visą tai parašiau peržiūrėjęs filmą be subtitrų, tad kai ką gali būti, kad ne taip supratau, bet tai reiškia, kad mano filmo interpretacija yra tiesiog labai asmeninė ir aš žiūrėdamas filmą labai rėmiausi asmeniniais pojūčiais. Iš tikrųjų labai įdomi patirtis taip žiūrėti filmą. Toks žiūrėjimas reikalauja daug pastangų stebint vaidyba, nes kai tik veikėjas kalba, daugiau nėra ką daryti, tik bandyti atspėti ką jis sako iš jo vaidybos.
"Jie pabėgo" (iš programos "Baltijos žvilgsnis"). Tai labai dvejopas filmas, iš pradžių akcentuojantis socialinės problemas, visuomenei netinkamų žmonių atskirtį ir pasakojantis apie "sudėtingus vaikus", kitaip sakant, ganėtinai įprastai socialinės tematikos filmas, tačiau filmui einant į pabaigą pradeda ryškėti tokios temos kaip žmonių žiaurumas, įvykiai, sukeliantys psichologines traumas ir jau pačių žmonių noras atsiskirti nuo tokios šlykščios visuomenės.
Iš tikrųjų pabaiga filmo labai nustebino ir gerokai pagerino patį filmą. Vienu metu jau atrodė, kad filmas neturės aiškios pabaigos ir tiesiog pasibaigs taip nieko ir nepasikeitus, nieko neįvykus, tačiau tada bam! bam! ir tu nesupranti, kas vyksta, tik susigūžęs giliai kėdėje stebi ekraną ir tampai savo megztinio apykaklę, nes jautiesi tikrai nejaukiai.
Verta dar paminėti šio filmo įdomų vizualumą. Narkotikų vartojimo scenos yra ypatingai estetiškos ir tikrai pakeri. Tai pat filmo pabaigoje pasirodo eksperimentinių "trukdžių", vizualių baimių, kurias įdomu stebėti, o tie kaukėti žmonės ir jų nefokusavimas dar labiau erzina ir verčia nerimauti.
Bei dar kartą noriu pagirti filmo pabaigą. Tikrai wow!
"Šaukimas" (iš programos "Nauja Europa
- nauji vardai"). Tai filmas, kuriam pasibaigus viena senjorė atsistojo ir garsiai pasakė:
"Ir lenkiškai ir lietuviškai ir angliškai, bet vis tiek nieko
nesupratau" (senjorė turėjo omeny filmo kalba ir titrus). Ir taip jinai
yra teisi, apie ką šis filmas tikrai sunku suprasti. Tai baisiai abstraktus,
minimalistinis, siaubingai lėtas filmas, kuris atrodo netgi yra jokios
siužetinės linijos, nes ilgą laiką jame nieko nevyksta. Tik ilgi kadrai su
gamtos vaizdai, veikėjų stambiais planais ir dar, lyg negana to, visos scenos
pasibaigia tik dviem būdais – arba ekranas yra lėtai užtemdomas, arba įvyksta
lėtas ir skausmingas, kartais 180 laipsnių kameros nusukimas nuo veikėjų, nuo
ir taip mažo veiksmo į kažką kartais reikšmingo, o kartais visai ne. Ir
atrodo, kad šio filmo taip pat nemėgsta
didžiulė dalis žiūrovų - "Kino pavasario" puslapyje filmas įvertintas
5, o imdb - 5.4.
Vis dėlto man šis filmas žiauriai patiko. Nepaisant tų
skaudžių dalykų, šis filmas geriausiai ir teisingiausiai išreikia tai, ką nori
parodyti visi mano prieš tai aptarti filmai, nepamirštant ir „Into the wild“. „Šaukimas“
yra vertas savo pavadinimo, nes jis parodo tą tikrą gamtos šauksmą, kai norisi
pasislėpti miške nuo pasaulio, nuo tave supančių žmonių ir ką tik sutiktų
nepažįstamų, netyčia nugirstų erzinančių pokalbių, norisi grįžti ir prisileisti
prie to pirminio prado, surasti save, stoti į akistatą su savo senomis baimėmis
ir išbandyti savo drąsą su dar neatrastomis baimėmis. Ir nesvarbu kokios tokio
noro priežastis. Šauksmas yra įdomus savaime, kaip procesas ir netgi jį yra
sunku logiškai ištirti, nes jis nepriklauso racionaliam protui. Gamtos šaukimas
kyla iš prigimties.
Visą tai parodo „šaukimas“, bet šituos motyvus galima
atrasti ir kituose filmuose. Tik „šaukimas“ išryškina dar vieną naują dalyką.
Jeigu esi gamtoje, saugokis kito žmogaus! Tu gali nuspėti kaip elgsis gyvulis,
žvėrys, tu gali nuspėti, ką gali sutikti miško tamsoje, kokios baimės tau kils,
bet niekada negali žinoti, ką galvoja kitas, nepažįstamas žmogus. Miške
kiekvienas žmogus laisvas elgtis kaip nori ir vadovautis savo slapčiausiais
troškimais, nes nieko jo nemato ir kultūra, etika, moralė jo nevaržo. Dar lyg
būtų negana to, nereikia pamiršti, kad žmogus moka apsimetinėti, vaidinti ir
slėpti savo tikruosius tikslus. Jis gali kalbėdamas gražius žodžius ir
šypsodamasis tau norėti tave nuskriausti ir gauti naudos sau. Argi ne tai nėra
nepaprastai baisu?
„Šaukimas“ pasakoja apie berniuką, kuris mato visas
šitas baimes, patiria jas ir po truputį žengia į tokį pavojingą pasaulį.
Beje, tai yra vienintelis festivalio filmas, kurį aš
mačiau du kartus ir antras kartas nebuvo lengvas, bet sugebėjau pasimėgauti vis
tiek, nes šio filmo žiūrėjimas yra taip pat puiki meditacija.